Үй және отбасыБалалар

Аннотация: «Орташа топтағы дене тәрбиесі»: дизайн ерекшеліктері

Балалардағы 4-6 жастағы даму қарқыны (оның физикалық сипаттамалары) шамамен бірдей және ешқандай айырмашылық жоқ. Осы уақытта балаларда жұлынның бөлігінің арақатынасы ересек адаммен бірдей. Скелеттің оссификациясы әлі толық емес, ол икемді. Осыған байланысты дене шынықтыру сабақтарына үлкен салмақ түсірудің қажеті жоқ, жаттығу кезінде позалардың дұрыс болуын қадағалау өте маңызды. Жеке үзілістердің әр түрлі формаларын қолдану керек. «Орташа топтағы дене тәрбиесі» рефераты балалардың жас ерекшелігіне сәйкес жасалып, адамның құрылымы туралы идеяны қалыптастыруға үлес қосуы керек.

Орташа топтағы балалардың даму ерекшеліктері

4-5 жастағы балаларға арналған ойын сәттері өзектілігін жоғалтпайды. Осы жаста белсенді, шығармашылық рөлдік ойындарда бірге жұмыс істеу маңызды. Мектепке дейінгі жасөспірімдерге үйлестірілген ойын үшін жағдай жасау маңызды, сондықтан орта топтағы нақты дене тәрбиесі маңызды болады. Осындай сабақтың қысқаша мазмұны «тапсырмалар» бөлімінде дене шынықтыру сабақтарында ұжымдық өзара әрекеттесу қабілетін көрсетуі керек.

4-6 жастағы балалардағы бұлшықеттер біркелкі дамымайды. Алдымен ірі және кішкентайлар үлкенірек әрі күшейе түседі. «Орташа топтағы дене тәрбиесі» қысқаша мазмұнын жасай отырып, шағын бұлшықеттер топтарына жүктемені мөлшерлеу туралы есте сақтау қажет. Жүрек қызметінің ырғағы оңай бұзылатынын ескере отырып, мектеп жасына дейінгі балалардың үстінен үстемелеуіне жол бермеу маңызды. Дене күшінің жоғарылауына байланысты әл-ауқатының белгілері - бет терісінің өте бозарған немесе тым жарқын, жылдам тыныс алуына, найзағай пайда болуы мүмкін, қозғалыс нашар үйлестіріледі. Уақытылы демалған кезде, баланың жағдайы тез қалыпқа келеді.

ГЭФ талаптарына сәйкес сабақ жоспарын қалай құрастыруға болады

Орташа топтағы дене тәрбиесі туралы қысқаша ақпаратқа сәйкес келуі керек талаптар ГЭФ-ті нақты анықтайды. Дене шынықтыру мектептің барлық қызметкерлерінің назарын талап етеді, сондықтан оларды медициналық-педагогикалық бақылауды жүргізу керек.

ҒЭҚ-қа сәйкес, «орта топтағы дене шынықтыру» рефераты келесі бөлімдерді қамтуы керек:

  1. Мақсаты. Бұл бөлім сеанстың өзі туралы айтады. Мысалы: әртүрлі тақырыптардан секіріп, тізе көтеруді үйрену, балаларға бір нәрсе туралы өкілдігін қалыптастыру.

  2. Жабдық. Дене тәрбиесі барысында жаттығу кезінде пайдаланылатын заттар көрсетілген. Бұл мүмкін: шарлар, тірек, орындықтар, өткелдер және т.б.

  3. Сабақ курсы. Оны бөліктерге бөлуге тура келеді. Олар реттік сандармен немесе кезектілік тәртібімен (кіріспе, негізгі, соңғы) тағайындалуы мүмкін. Әрбір бөлік жаттығуларды, жаттығу кезінде қатысатын ойындар туралы айтып береді.

Сессияның басында жүгіру мен жаяу жүру керек, содан кейін жаттығулар мен ашық ойындар енгізілгенін атап өткен жөн. Қорытынды бөлімде тыныс алуды қалпына келтіруге көңіл бөлінуі керек, жаттығулар мен ойын элементтері тыныш болуы керек.

Физикалық тәрбиелеу тарих ойындары ретінде

«Орташа топтағы дене шынықтыру» қысқаша мазмұнын дайындамас бұрын, сюжетті ойлау керек. Сабақ жаттығулардың дәйекті жиынтығы емес, қызықты ойын түрінде өткізілетін болса, жақсы. Сондықтан балалар ойынға қуана қатысады, қызығушылық пен құмарлық барлық дайындалған тапсырмаларға қатысады. Мысалы, бағдарламада қарастырылған физикалық жаттығулар кезінде балалар автомобильдер, пойыздар, жолаушылар, жануарлар рөлін ойнайтын қызықты саяхат болуы мүмкін.

Сабақтың жоспарын дайындау

Қабылдау ыңғайлылығы үшін физикалық жаттығудың негізгі элементтері үстел түрінде ресімделуі мүмкін.

Орташа топтағы (кестеде) физикалық белсенділіктің қысқаша мазмұны келесідей көрінуі мүмкін:

Мазмұны

Орындау мерзімі

Нұсқаулар

Мұнда жаттығулар мен ойындар белгілі бір дәйектілікте көрсетіледі және сипатталады

Әр жаттығу үшін минутты немесе уақытты көрсетіңіз

Балаларға арналған мәтін. Тапсырмалардың дұрыстығын түсіну үшін шақырылған

Сабақ жоспары кесте түрінде немесе әдеттегі мәтін нұсқасында жүзеге асырылуы мүмкін. Негізгі талаптар: мазмұндағы қажетті элементтердің бар болуы (ГЭФ: мақсат көрсетілген, сабақтың бағыты мен қолданылатын бөлшектер толығырақ сипатталған). Сабақ барысында балалардың жас ерекшеліктерін есепке ала отырып, барлық міндеттер қарастырылуы керек.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 kk.unansea.com. Theme powered by WordPress.