Үй және отбасыБалалар

Дайындық тобында тәжірибе. Мектепке дейінгі балалардағы балалар эксперименті

Қазіргі қоғамның жағдайында тәуелсіздік сияқты адамдық қасиеттер , өз білімдерін жетілдіру, үнемі үйрену, білім базасын кеңейту мүмкіндігі өте маңызды болып табылады. Ал білім беру саласы, оның ішінде мектепке дейінгі білім беру, балаларды одан әрі дамытуға мүмкіндік беретіндіктен, әр түрлі болуы мүмкін емес. Балабақшалардың тәрбиеленушілерімен жұмыс істеудің жаңа бағыты мектепке дейінгі білім беруде тәжірибе болып табылады, ол объектілердің қасиеттерін және олардың тікелей қабылдау арқылы табиғат құбылыстарын түсінуге бағытталған. Мұндай оқыту ең тиімді болып табылады.

Дайындық тобында тәжірибе

Когнитивті белсенділіктің осы түрін бастау үшін ең қолайлы жасы - 5-6 жыл. Сондықтан балабақшаның дайындық тобындағы ең тиімді эксперимент. Бұл жастағы зерттеулер баланың табиғи процесі болып табылады. Ол айналада болғандардың барлығын зерттейді, бірақ жиі кездейсоқ емес. DOW-те эксперимент жүргізу бойынша арнайы дайындалған сабақтар баланың қоршаған әлем туралы идеяларын кеңейтіп, оны күнделікті өмірде соқтығыспайтын нәрсеге қызықтыруы мүмкін.

Мұғалім бұл жағдайда объектіге әсер етпейді (оқушы), бірақ бірге онымен бірге жүреді, бірлесіп зерттеп, бірге үйренеді. Дайындық тобында осындай сабақтың мақсаты балаға көмектесу:

  • Нысанды таңдаңыз;
  • Әдісті табу;
  • Ең толық ақпаратты жинаңыз.

Бала үшін бұл міндеттер ең жақын даму аймағында жатыр, яғни олар өздері жүзеге асыра алмайды.

ҒЭҚ ҒӨО-дағы эксперимент - бұл қазіргі заманғы балабақшаларда арнайы әдістері жасалып, сыналған мектепке дейінгі педагогиканың белсенді дамып келе жатқан бағыты. Оқытушылар ортақ мақсаттар мен міндеттерге негізделген өздерінің оқу бағдарламаларын қалыптастырады.

Технологияның мақсаттары мен міндеттері

Дайындық тобындағы эксперименттер когнитивтік жұмыстың маңызды бөлігі болып табылады. Оның мәні өте жақсы. Дайындық тобы мектепке дейінгі жастағы балалар болып табылады, олар өткен жылы DOW-де болды. Осылайша алынған дағдылар мен білім одан әрі оқыту үшін негіз болады. DOW-де балалар эксперименттері келесі мақсаттарға ие:

  • Баланың әлемнің, оның айналасындағы объектілер мен құбылыстың ажырамас бейнесін қалыптастыруға жағдай жасау;
  • Жеке тұлғаның эмоционалдық құндылығын дамыту;
  • Лексика және білім туралы жалпы білімді байыту;
  • Байланыс дағдыларын жетілдіру, құрдастарымен және оқытушымен қарым-қатынас жасау қабілеті.

Бұл ұстанымдардың іске асырылуы неғұрлым жүйелі түрде таным процесі қалыптасып, бала мен ересек арасындағы тиімді қарым-қатынас тиімдірек болады.

Күтілетін нәтижелер

Әрбір іс-әрекет белгілі бір мақсатқа, соның ішінде, DOW-де балалар экспериментіне ие. Нәтижелерді байқауға болады. Дайындық тобында мұндай ерекше және қызықты іс-шараларды жүргізу арқылы педагогтар нақты не істейді? Педагогикалық процестің нәтижесі келесідей болуы керек:

  • Балалар сөйлеуді жақсартады, олар белсенді сөздік қорында көп сөздерді пайдаланады.
  • Қоршаған әлем мен табиғаттың құндылығы жоғарылайды, өйткені жабайы табиғат объектілерімен тығыз қарым-қатынаста өсімдіктер мен жануарлардың қажеттіліктерін түсінуге және олармен қарым-қатынаста болуға үйренеді.
  • Командада жұмыс істеу, қызмет салаларын ажырату, олардың әрқайсысының тапсырмаларын орындау және жалпы нәтиже үшін барлық деректерді біріктіру, балалар тиімді қарым-қатынас жасай бастайды.
  • Жас жас эксперименттер үшін әлем жеке заттар мен құбылыстардан тұрмайды, ол тұтас құрылымға айналады.

Басқаша айтқанда, мектепке дейінгі жасөспірім оған қоршаған заттарын, объектілерден адамдарға объективті бағалауды бастайды және бұл болашақ ересек адамға өте көмектеседі.

Барлық сізге қажет

DOW-те тәжірибе бұрышы деген не? Инновациялық білім беретін балабақша тиісті материалдармен жабдықталуы керек. DOW-дегі эксперименттердің бұрышы жұмыс барысында пайдаланылатын заттар мен материалдардан тұруы керек. Суреттер сондай-ақ: зерттеуге жататын объектілердің қасиеттері мен қасиеттерінің сипаттамалары мен суреттемелерінің схемалары. Экспозиция статистикалық болмауы керек: балалар үнемі көріп тұрған нәрсеге қызығушылықтарын тез жоғалтады. Әрбір сабақтың тақырыптық көрмесі ең қолайлы нұсқа болады. Магниттердің қасиеттері зерттелетін күні эксперимент жасайтын бұрышында тек зерттелетін объектілер ғана емес, әр түрлі металдар мен басқа да материалдар: ағаш, пластика, резеңке, минералдар және т.б. үлгілері болады.

Жалпы алғанда, дайындық тобындағы эксперимент бұрышы салмақты, тартымдылықты, уақытты, қарапайым химиялық реакцияларды және физикалық құбылыстарды зерттеу үшін қажетті барлық нәрсені міндетті түрде қамтуы керек. Көбінесе бұл күнделікті өмірде қолданатын күнделікті заттар.

Дайындық тобында экспериментті нақты қандай түрде толтырады? Онда қатысуға тиіс:

  1. Тара. Материалдар, реагенттер және үлгілер сақталатын барлық заттар. Банкалар, қораптар мен бөтелкелердің көпшілігі пластмассадан тұруы керек. Ағаш және металл ыдыстарды қолдануға болады. Жарақаттану қаупі жоғары болғандықтан, шыныдан аулақ болу керек. Балалар сынған ыдыстарды бұзып, өздерін кесіп тастайды. Сол кезде зерттеу объектісі әйнек болады, осы материалдағы барлық заттар мектеп жасына дейінгі балаларға тек мұғалімнің қатысуымен ғана көрсетілуі керек.

    1. Табиғи материалдарды жинау. Мұнда біз қоршап жатқан нәрсені пайдалана аласыз. Дәнді дақтар, топырақ үлгілері: құм, балшық, орман немесе бау-бақша, қиыршық тас, теңіз балысы және т.б. Қызықты пішіндер мен түстер, конустар, гарбария немесе кептірілген гүлдер, сондай-ақ қонақ бөлмесі гүлдері жасалады. Өсімдіктерден басқа, балалар мен жануарларды көрсету керек: торда хомяк, аквариумдағы балық - оларды бақылап қызықтырады, оларды тамақтандыруға және көп нәрсені үйренуге болады.
    2. Қағаз, тоқыма, фольга және басқа да қызықты текстуралар жинағы.
    3. Магниттер әртүрлі өлшемдер мен күшін, сондай-ақ металл заттар.
    4. Шамдар, шамдар, шамдар және басқа жарық көздері.
    5. Балалардың саны және кемінде бір микроскоп және бинокль.
    6. Қауіпсіз бояғыштар (сіз тағамды қабылдауға болады).
    7. Термометрлер (сынап емес), құбырлар, инелерсіз шприцтер.
    8. Әуе шарлары, қағаз немесе жұқа мата таспалары (желдің бағытын анықтаңыз).
    9. Сүлгілер, майлықтар, алжапқыштар мен шарфдар, кілемшелер немесе мата үстелдері эксперименттер кезінде кестелерді жабады.
    10. Тақырыптық әдебиеттер, иллюстрациялар, өткізілген эксперименттердің эскиздері.
    11. Уақыт өлшегіш: көрсеткі, құм, күн, күнтізбемен сағат.
    12. Таразы: электрондық және классикалық, салмағы бар.
    13. Айналар, жақсырақ пластикалық фреймдерде және субстраттарда - үзілу қиын.

    Дайындық тобындағы құрылыс

    Тәжірибе түрлерінің бірі ретінде жобалау 5 жастан 6 жасқа дейінгі балалар үшін өте қолайлы. Бұл жұмыстың дайындық тобы құнарлы жер болып табылады: мектеп жасына дейінгі балалар материалдар мен формалармен өзара әрекеттесуді ұнатады, олар осы және басқа көптеген қаншалықты өз-өздерін көп атқарып жатқанын біледі және сонымен қатар өздерінің дағдыларын дамытады. Ал олар әлі де жасай алмайды, мұғалімдердің көмегі арқылы үйренеді.

    Дайындық тобындағы құрылыс объектілердің физикалық қасиеттері туралы баланың идеясын кеңейтуге бағытталған. Шығармашылықты дамытады (шығармашылық, стандартты емес ойлау қабілеті).

    Сонымен қатар, осы сыныптарда эмоционалды құндылық саласы міндетті түрде тәрбиеленеді. Студенттер сыныпта қалай модельдеуге болатындығы туралы нақты жағдайдағы қай жерде екенін есте сақтайды және адамдар жұмысын құрметтеуге үйренеді. Мысалы, текшелерден үй салу, мектеп жасына дейінгі бала өз жұмысын нақты құрылысшы-масонның қызметімен байланыстырады. Ал роллерді құрастырудан бастап, ол автомобиль зауытының инженері болып саналады. Синтетикалық-аналитикалық ойлау да дамиды . Бала болашақ құрылыстың схемасын материалмен салыстыруға, оның әрекетін ұсынылған нұсқамен салыстырып, қажетті нәтижеге қол жеткізуге тиіс.

    Сабақ тақырыбының үлгісі

    Балалар қоршаған ортаның бәріне қызығушылық танытады, олар кез-келген нәрсені зерделеуге, заттар мен заттармен эксперименттер мен эксперименттер жүргізуге дайын. Мұғалімнің міндеті - өз білімін жүйелеу, яғни сабақтар жүйелі, тақырыптық болуы керек. Дайындық тобындағы эксперимент өмірдің барлық салаларын - адам сезімінен ғарыштық саяхатқа дейін қамтиды.

    Тастарды біліңіз

    Осы сабақтың аясында балалар тастар қай жерде, олар қайдан шыққанын, адамдармен қалай қолданылатынын біледі. Құрамында қымбат бағалы жартылай қымбат бағалы тастар, құрылыс материалдары және т.б. туралы әңгімелесу маңызды. Жұмыста түрлі түсті, текстурасы, салмағы және т.б. ерекшеленетін әртүрлі таулы және рок түрлерін қолдануға болады. Тастардың бір бөлігін алдын-ала дайындауға болады, ал кейбіреулері балалардың қызығушылығын қолдайды Тәжірибелік жұмыстарға.

    Тақырыпты дамыту кезінде ежелгі қазба (әктас, бор, көмір, коралл), топырақ түрлері мен климаттық жағдайларға (желге, жылуға, аязға) байланысты сабақ жүргізу орынды болады.

    Су және оның қасиеттері

    Су - балалармен тәжірибе жүргізу үшін керемет материал. Мұны оңай мұздатылған, буланып, боялған немесе газдалған. Су циклінде дайындық тобына табиғатта орналасуы, оның экологиялық тепе-теңдік, физикалық және химиялық қасиеттері туралы ақпарат беріледі. Болашақта бұл тақырып теңізде, көлдерде және өзендерде тұратын тұрғындарды ескеріп, планетада судың ластану проблемасын талқылайды. Балалар таза судың сақталуы және оны күнделікті өмірде сақтап қалу жолдары туралы қорытындыға келуі керек.

    Адам

    Тақырып біртіндеп осы тәртіпте анықталады:

    • Адам қолы ( сенсорлық орган ретінде, білу және әрекет ету құралы ретінде);
    • Тері (оның сезімталдығы, күн немесе су реакциясы, қыздыру немесе салқындату осалдығы);
    • Құлақ және мұрын (функциялары, маңыздылығы, оларды сақтауға арналған ұсыныстар).

    Магнит

    Магнитпен танысу, оның сипаттамалары және басқа материалдармен өзара әрекеттесуі.

    Бұл сыныптар өте қызықты, тіпті бізге эксперименттерді еске салады, бірақ нақты трюктар. Магнетиктер бір-біріне бір-біріне, немесе, керісінше, түрлі бағыттарда, ұшуға тартылған, үстел, қағаз немесе мата арқылы жүгіреді. Бұл эксперимент объектісіне әсер еткен металдар да оның қасиеттерін ішінара иеленуіне ерекше назар аударылуы мүмкін.

    Жер. Құм және саз

    Топырақтың әртүрлі типтерінің, олардың құрылымдарының, қасиеттерінің, құрамының, адамның қолданылу тәсілдерінің ұқсастығы мен айырмашылықтары талқыланады. Құмның әр түрлі (өзен, теңіз, ірі, силикаттық, құрылыс) және сазға (сары, қызыл, қара, көк, ақ, керамика, дәрілік және т.б.) бөлінуі. Эксперименттік үлгілерді суда ерітіп, сылап, суреттерден мүсінге түсіріп, нәтижесін бағалауға болады.

    Ауа

    Мұғалім балаларды ауаның қасиеттеріне, оның адамға және бүкіл өмірге деген рөлін таныстырады. Бұл нысанды зерттеудің ең айқын жолы - шапшаң шарлар. Сондай-ақ, әуе лента, құйма, қауырсын және басқа жеңіл нысандардың қозғалысын көрсетеді. Бұл мақсатқа экзотикалық заттардың қажеті жоқ - тіпті мақта шарлары немесе жұқа қағаздар дақтары.

    Осы тақырып бойынша сабақтар циклінің бөлігі ретінде ауа температурасының әртүрлі температураның қатынасы қарастырылады: жылы ауа көтеріледі, суық төмендейді.

    Күн мен кеңістік

    Оқытушы балаларға Күн жүйесінің, оның құрылымының, планетаның суық болуының бастапқы түсінігін береді, олар орталықтан неғұрлым алыс орналасқан. Мұнда сіз жұлдызды жұлдыздар, олардың символдық тағайындалуы туралы сөйлесуге болады. Балалар өздерін кәдімгі саяхатшылар ретінде елестете алады.

    Электр энергиясы

    Электр энергиясы арнайы энергия түрінде және онымен жұмыс істейтін аспаптарда - бұл сабақтың тақырыбы. Балалар үйдегі тұрмыстық техника мен ойыншықтарды есте сақтап, тізімдейді. Электр желісіндегі «сымдарда жұмыс істейтін» электр энергиясы қауіп-қатері туралы жеке айтылады және онымен байланысты барлық жағдайларды дұрыс өңдеу.

    Түс және жарық

    Сабақ барысында балалар түсінің қандай екенін, қандай да бір жарық сәулелерін көрсете отырып, қалай шығарылатынын біледі. Радуга негізіндегі суреттеуге болатын спектрдің тұжырымдамасын енгізеді.

    Қорытынды

    Сіз кез келген сабақты бастамас бұрын немесе тіпті жоспарласаңыз, нәтиже қандай болуы керек екенін түсінуіңіз керек. Dow-дің дайындық тобында эксперимент жүргізу ерекшелік емес. Мұғалім үшін ең бастысы - балаларды дербес ойлауға, қорытынды жасауға, себеп-салдар қатынастарын түсінуге үйрету. Бұл кез-келген жаттығу үшін қажет және әрқайсымыз оның бүкіл өмірін біледі.

    Оқу үдерісінің моральдық бөлігін елемеуге болмайды. Балаларға табиғатқа деген сүйіспеншілікті, қоршаған ортаны қорғауды, оның тазалығын сақтауға және иммунитетті құрметтеуге деген қабілеті мен қалауына тәрбиелеу маңызды.

    Дайындық тобының бүгінгі жасөспірімдері келесі елу жыл өмір сүретін, жасайтын, ойлап тапқан және сүйетін ұрпақ. Және өте маңызды, олар балалық шақтан естеліктер алады, олардың қорытындылары айналадағы шындыққа қатысты болады.

    Мұғалімдердің жұмысы музыкалық аспаптар тюнерлерінің жұмысымен салыстыруға болады: олар мұны қалай жүзеге асырады, балалардың жаны мен біздің ортақ болашағымыздың әуендері естіледі.

    Similar articles

     

     

     

     

    Trending Now

     

     

     

     

    Newest

    Copyright © 2018 kk.unansea.com. Theme powered by WordPress.